1941-1950 (θ΄)

Ποδηλασία
Πρωταθλητής Ελλάδος 1949

Πέτρος Λεωνίδης
 Το ποδηλατικό τμήμα συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα από την προπολεμική περίοδο, κατά την οποία είχαν διακριθεί ιδιαιτέρως ο Βασ. Κοκκώνης, ο Τομαής και οι βαλκανιονίκες: Στραβοπόδης (δευτεραθλητής Ελλάδος το 1940 στην αντοχή) και ο Αν. Σεφεριάδης (δευτεραθλητής Ελλάδος το 1937 στα 1000μ, συνέχισε και μεταπολεμικά). Μεταπολεμικά, αν και το άθλημα δεν ήταν πολύ δημοφιλές, κατάφερε σημαντικές επιτυχίες. Η κυανέρυθρη ομάδα στηρίχτηκε στο βετεράνο βαλκανιονίκη Πέτρο Λεωνίδη, ο οποίος μεταπολεμικά εντάχθηκε στον Πανιώνιο προερχόμενος από τον Πειραϊκό. Αναδείχθηκε πανελληνιονίκης στο αγώνισμα αντοχής το 1947 και το 1950-51 και έλαβε μέρος στους Ολυμπιακούς αγώνες του 1948. Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε και ο Αναστάσιος Σεφεριάδης το 1949 στο σπριντ. Με τη συνδρομή μερικών ακόμα φιλότιμων αθλητών, όπως των δευτεραθλητών Ελλάδος 1949 Θοδωρή Κυριακού και του Αργύρη Χατζηαργυρίου, η ποδηλατική ομάδα αντοχής κατέκτησε το πανελλήνιο πρωτάθλημα στην ομαδική βαθμολογία το 1949.

Οι πρώτες μεταπολεμικές επιτυχίες

Μετά τον πόλεμο το ποδηλατικό τμήμα του Πανιωνίου στηρίχτηκε αρχικά σε δύο βετεράνους: τον Σεφεριάδη και τον Λεωνίδη που είχε έρθει από τον Πειραϊκό. Με αυτούς τους δύο αθλητές ο σύλλογος μετείχε με επιτυχία στους πρώτους μεταπολεμικούς ποδηλατικούς αγώνες που έγιναν στις 18 Αυγούστου 1946 στη Φιλοθέη. Στον αγώνα αντοχής 20χλμ πρώτος τερμάτισε ο Σεφεριάδης με 36΄46΄΄ και δεύτερος ο Λεωνίδης με τον ίδιο χρόνο.

Ο Λεωνίδης πανελληνιονίκης 1947

Το πρώτο μεταπολεμικό πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας διεξήχθη από 30 Οκτωβρίου ως 2 Νοεμβρίου 1947 στο ποδηλατοδρόμιο της Ρόδου, με την ευκαιρία των Α΄ Δωδεκανησιακών Αγώνων. Από πλευράς Πανιωνίου μετείχαν οι Πέτρος Λεωνίδης και Αναστάσης Σεφεριάδης. Ενωρίτερα, στις 5 και 12 Οκτωβρίου, ο ΣΕΓΑΣ είχε διοργανώσει δύο αγώνες προετοιμασίας στη Φιλοθέη, για την επιλογή των αθλητών που θα μετέβαιναν στη Ρόδο. Ο Λεωνίδης επικράτησε άνετα και τις δύο φορές με νέες επιδόσεις διαδρομής: στον πρώτο αγώνα 20χλμ με χρόνο 33.12.8 και στο δεύτερο αγώνα των 50χλμ με 1:23.16.

Ο Λεωνίδης οδηγεί την κούρσα

Οι δύο πολύπειροι αθλητές έβγαλαν ασπροπρόσωπο το σύλλογο στο πανελλήνιο πρωτάθλημα αφού κατέκτησαν τρία μετάλλια: χρυσό, ασημένιο, χάλκινο. Ο Λεωνίδης αναδείχθηκε πανελληνιονίκης στο δρόμο αντοχής 62 χλμ με χρόνο 1 ώρα 35΄45΄΄, που ήταν από τους καλύτερους πανευρωπαϊκά μεταξύ ερασιτεχνών. Επίσης, ήταν δεύτερος στα 1000μ σπριντ πίσω από τον Καλούδη της ΑΕΚ, ενώ στο ίδιο αγώνισμα τρίτος ήταν ο Σεφεριάδης που νίκησε τον Ρόδιο Κεμάλ.

Πρόκριση για τους Ολυμπιακούς αγώνες 1948

Το 1948 τους δύο πρωταθλητές του συλλόγου πλαισίωσε ο Θ. Κυριακού και η κυανέρυθρη τριάδα άρχισε αμέσως να κυριαρχεί στους δρόμους αντοχής. Στις 13 Ιουνίου, στον αγώνα 50χλμ της Φιλοθέης τερμάτισαν στις τρεις πρώτες θέσεις, κατά σειρά: 1) Π. Λεωνίδης 1:22.07, 2) Α. Σεφεριάδης, 3) Θ. Κυριακού, με μικρή διαφορά. Και οι τρεις κατέρριψαν το πανελλήνιο ρεκόρ της απόστασης. Στις 20 Ιουνίου σε αγώνα 150χλμ ο Λεωνίδης πρώτευσε ξανά με χρόνο 4:09.54.8, με δεύτερο τον Κουβέλη της ΑΕΚ. Την ίδια ημέρα έγινε και νέος αγώνας 50χλμ με νικητή τον Κυριακού με 1:24.25.8. Ο Σεφεριάδης διακρινόταν και στο σπριντ και στις 4/7/48 τερμάτισε δεύτερος στα 200μ πίσω από τον Καλούδη.

Οι αγώνες αποτελούσαν κριτήριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς αγώνες ποδηλασίας του Λονδίνου. Τελικά, από πλευράς Πανιωνίου στο Λονδίνο μετέβη μόνο ο Λεωνίδης ενώ την τριάδα της ελληνικής ομάδας αντοχής συμπλήρωσαν οι: Μάνθος Καλούδης και Ευάγγελος Κουβέλης. Μετείχαν στο δρόμο αντοχής 194 χλμ αλλά η απόσταση αποδείχθηκε ανώτερη των δυνάμεών τους και εγκατέλειψαν και οι τρεις.

Ο Πανιώνιος πανελληνιονίκης 1949

Το 1949 η ποδηλατική σεζόν ξεκίνησε με τους καθιερωμένους αγώνες στη Φιλοθέη που διεξήχθησαν στις 3 Ιουλίου, με συμμετοχή δύο νέων αθλητών του Πανιωνίου, του Κυριακού και του Μπασδάνη. Στην κούρσα των 30χλμ νικητής αναδείχθηκε ο 20χρονος φοιτητής Θοδωρής Κυριακού με χρόνο 52.04.2, ενώ ο Μπασδάνης τερμάτισε 8ος.

Σε μια δεύτερη ποδηλατική ημερίδα που έγινε πάλι στη Φιλοθέη στις 10 Ιουλίου ο Κυριακού τερμάτισε δεύτερος στα 30χλμ με διαφορά ενός τροχού από τον πρώτο Δημητριάδη της ΑΕΚ με χρόνο 51.52.4. Μετείχε και ο Σεφεριάδης, χωρίς να διακριθεί. Διεξήχθη και αγώνας 15χλμ ανεξαρτήτων αθλητών με ποδήλατα περιπάτου, στον οποίο επικράτησε ο 16χρονος Αργύρης Χατζηαργυρίου, τον οποίο στη συνέχεια ο Πανιώνιος ενέγραψε στη δύναμή του.

Ο Θοδωρής Κυριακού (αριστερά)
στους αγώνες του 1949 στη Φιλοθέη

Η τρίτη ποδηλατική ημερίδα διεξήχθη στις 31 Ιουλίου σε απόσταση 50χλμ και είχε πανηγυρικό χαρακτήρα, αφού αθλοθετήθηκαν τρία κύπελλα: για το νικητή, για τη καλύτερη ομάδα και για τον πολυνίκη ποδηλάτη των τριών αγωνιστικών ημερίδων της Φιλοθέης. Ο Κυριακού τερμάτισε δεύτερος με διαφορά δυο ποδηλάτων από τον πρώτο Κουβέλη και χρόνο 1:27.11 αλλά κατέκτησε το κύπελλο πολυνίκη με μια πρώτη και δύο δεύτερες θέσεις στους τρεις αγώνες. Οι Σεφεριάδης και Λεωνίδης δεν πήραν μέρος έτσι ο σύλλογος δεν βαθμολογήθηκε στο ομαδικό.

Ακολούθησε το πανελλήνιο πρωτάθλημα, το οποίο είχε προγραμματιστεί να γίνει στη Ρόδο αλλά τελικά για οικονομικούς λόγους διεξήχθη στη Φιλοθέη. Ο Πανιώνιος μετείχε με 4 αθλητές: Λεωνίδη, Σεφεριάδη, Κυριακού και Χατζηαργυρίου, οι οποίοι του χάρισαν τρία μετάλλια (ένα χρυσό και δύο ασημένια) και την πρώτη θέση στη βαθμολογία.

Η απονομή της φανέλλας του νικητή
στον Αναστάση Σεφεριάδη
(εφ. "Ελευθερία", 1/12/1949)
Στις 30 Νοεμβρίου έγιναν οι αγώνες σπριντ 200μ με διπλή κυανέρυθρη νίκη. Στον τελικό ο Σεφεριάδης επικράτησε του Κυριακού με δύο νίκες (χρόνοι 13.3 και 14.0), ενώ ο Λεωνίδης αποκλείστηκε στα προημιτελικά. Στις 4 Δεκεμβρίου διεξήχθη ο αγώνας αντοχής 100χλμ. Ο Λεωνίδης τερμάτισε δεύτερος με χρόνο 3:02.09, ο Χατζηαργυρίου τρίτος με 3:13.48, ενώ ο Κυριακού εγκατέλειψε. Έπειτα από ένσταση ακυρώθηκε ο Λεωνίδης, οπότε ο Χατζηαργυρίου ανέβηκε στη δεύτερη θέση. Με τις νίκες και τα πλασαρίσματα των αθλητών του ο Πανιώνιος αναδείχθηκε πανελληνιονίκης στην ομαδική βαθμολογία με 10 βαθμούς.